Vajinal Sıkıntılar ve Vajinit

yorumsuz
574

Vajinal Sıkıntılar ve Vajinit

Kadınsal dertler arasında olan vajinal akıntı, normal bir durum olup kadın sağlığı ve cinselliği açısından da oldukça önemlidir. Normal yani fizyolojik vajinal akıntılar olabileceği gibi enfeksiyona bağlı patolojik vajinal akıntılar kadınları en rahatsız eden sorunlar arasında gelmektedir.  

Vajinal Sıkıntılar ve Vajinit

Patalojik Vajinal Akıntılar

Olağandışı akıntının farklı sebepleri bulunmaktadır. Adet döneminin yaklaşması, metabolizmadaki değişkenliklerin geçici sepepleri olabilir. Enfeksiyona bağlı vajinal akıntı çeşitleri ise vajinit, servisit (rahimağzı) ve pelvik olarak ayrılmaktadır.

Sebep Olan Enfeksiyonlar

Vajinit akıntılara daha çok mantarlar ve trikomonas enfeksiyonları sebep olmaktadır. Ağız içinde de çıkan pamukçuk, vajinal mantar sebepli maya enfeksiyonudur.

Vajinit akıntılar daha az zararlı olup yine de tedavi edilmezse rahatsız edici sonuçlar doğurabilir. Bitkisel tedavileri de mümkün olup, hijyene dikkat ederek kurtulmak mümkündür. Vajina iç kısmı kesinlikle yıkanmalı ve pamuklu çamaşır kullanımına dikkat edilmelidir.

Belirtilerdeki Farklılıklar Nelerdir

Bakteriyel sebepli akıntılarda en tipik bulgu koku değişimidir. Normalde kokusuz ve renksiz olan akıntıda renk değişimi ve köpüklü yapı oluşabilir.

Mantar sebepli akıntılarda kıvamlı peynirimsi veya beyaz vajinal akıntı gözlenir. Trikomonas enfeksiyonları sonucunda ise akıntı, sarımsı veya yeşilimsi, köpüklü, kokulu ve yoğun akıntı şeklinde gözlemlenebilir. Vajinal yanma ve dış kısımda kaşıntı diğer belirtilerdir.

Bel Ağrısına Dikkat

Servisit sebepli akıntı, beraberinde kasık ve bel ağrıları ile kendini belli eder.
Rahim ağzı yaraları veya rahim ağzı kanseri yanı sıra, bel soğukluğu ile yine cinsel yolla bulaşan Mikoplasma ve Ureaplasma enfeksiyonları rahim ağzı enfeksiyonlarına sebeptir.

Vajinal akıntı rahatsızlıklarına nadiren de olsa; lateks alerjisi, tampon kullanımı, spiral kullanımı ve herpes enfeksiyonları da sebep olabilmektedir.

Vajinit Nedir?

Önemsiz olarak görülen Vajinit, ilerleyen zamanlarda uterustonfallop tüplerine ve yumurtalıklara yayılır. Eğer hamilelik döneminde ortaya çıkarsa bebeğin zayıf ve erken doğmasına neden olur. İlerlemiş durumda ise kadının kısırlaşmasına sebep olur. Vajinit, vajinanın tahriş olması ile meydana gelir.3 türü vardır.

Vajinitin Türleri Nelerdir?

Hormonalvajinit, doğumdan sonra ve ya menepoza giren kadınlarda görülür. Vajinal dokunun incelmesi ve kuruması vajinite sebep olur. Belirtileri, kaşınma, yanma ve acımadır. Ergenlik dönemine girmemiş genç kızlarda da görülen vajinitin, kokusu rahatsız edicidir.

İrritianvajinit, alerjiye ve tahrişe sebep olan ürünlerden kaynaklanır. Alerjiye sebep olan, prezervatif, spermatisit, sabun, parfüm olabilir. Tahrişe neden olan, sürtünme, kumaşlar, tampon ve kremler olabilir.

Enfeksiyozvajinit, ergenlik döneminden itibaren oluşan vajinitlerin %90’ını oluşturur. Bir mantar, protozoa ve bakteri tarafından meydana gelir.

Vajinit’e sebep olan etmenler, üreme dönemindeki kadınların dişilik hormonları nedeni ile vajinalarının içinde çok az miktar asit bulunmaktadır. Bu vajinanın Ph değerinin yükselmesi ve antibiyotik kullanımı vs. enfeksiyon oluşumunu arttırır. Bir diğer enfesiyon oluşumunu arttıran etmenler, doğum kontrol ilaçları, vajinal ilaçlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel ilişki ve stres’dir.

Vajinitin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinitin tedavisi enfeksiyonun cinsine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bakteriyel yolla oluşan vajinit, antibiyotikle tedavi edilebilir. Hormonalvajinit, vajina dokusunun güçlendirilmesiyle tedavi edilebilir. İrritanvajinitin tedavisi ise bu vajinite sebep olan etmenleri bulup bunlardan uzak durmakla mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın