Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

yorumsuz
490

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce kızarıklığı genellikle ergenlik çağlarının bir belirtisi olarak bilinmektedir. Derinin yağ oranı yüksek yerlerinde bir kızarık ile başlayan sivilce, tedavi edilmediğinde kalıcı bir ize sebep olur. Kırmızı iz şeklinde kalabileceği gibi siyah nokta diğer adı akne şeklinde de kalabilmektedir. Ergenlik yaşlarında başlayan bu sıkıntılı sorun sadece ergenlik zamanları ile sınırlı kalmaz.

Ergenlik çağları atlatılsa dahi, herhangi bir sıkıntıdan meydana gelmesi olası bir durumdur. Sivilce cilt üzerindeki yağlanmanın fazlalaşmasından dolayı meydana geldiğinden, herkes yağsız bir cilt ister. Bu nedenle bir çok maske, krem ve yağ piyasada bulunmaktadır. Sadece yüz de değil boyun, göğüs, sırt gibi bölgelerde de oluşabilen bir izdir. Giderilmediğinde psikolojik çöküntüye kadar giden bu durum, insanların cesaretini kıran ve ortaya çıkmasında büyük bir engeldir.Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Yağ bezlerinin büyük bir kısmının kıl kökleri içerisinde yer alması nedeni ile, cilt yüzeyine açılmakta olan kanallar vardır. Bu kanallar, cilt yüzeyini apaçık göstermekle birlikte, insan gözü ile algılanamaz. Bu kanalların tıkanması yağ oranının fazlalığından sivilcenin çıkmasına sebep verir. Bir nevi bakteri nedeni ile meydana gelen sivilce, ağrı, kızarıklık, siyah nokta olarak kendini gösterir. Sivilce oluşumuna neden olan bir takım yiyecek ve içecekler vardır. Bu yiyecek ve içeceklerin tüketimi sivilcelerin daha kolay çıkmasına neden olur.

Genellikle yağ oranı yüksek besinlerin tüketilmesi sivilcelerin oluşmasında büyük bir sebeptir. Ayrıca kişinin kendi içindeki problemleri dışa yansıtamaması sivilce oluşumuna sebep olduğu da bilinmektedir. Yine stres ve endişe, sivilce ile doğru orantılıdır. Stres, endişe ve kaygı halinde sivilceler  artmaktadır. Sivilce tedavisinde bir adım olarak, güneş ışığı oldukça önemlidir. Güneş ışığı sivilcelere iyi gelmektedir. Ancak güneşte çok kalınması bu sivilcelerin lekeye dönüşmesine sebep olacaktır. Sivilcenin sıkılması ve patlatılması özellikle ergenlik döneminde gençler için bir kurtuluş gibi görülebilir. Ancak sadece şişliğin gitmesine sebep olur. Şişlik gitse de daha da çoğalmasına sebep olur. Ayrıca birçok sivilce çeşitleri bulunmaktadır.

Sivilce Kızarıklığını Geçirmenin Yolları

Sivilce tedavisinde birçok yöntem bulunur. Maske, krem yolu ile sivilce tedavi edilebilir. En basit yöntemlerden maske ve diğer tedavi araçları aşağıda sıralanmıştır.

  1. Evde uygulanacak bu yöntem oldukça basit ve kesin bir yoldur. Yumuşak ve ince bir bez parçasına koyulacak buz ile sivilceli yüzeye temas edilmesi oldukça etkili bir yöntemdir. 20 dakika aralıklarla yapılan bu tedavi de 20 dakikadan fazla yapılması tene zarar verebilir. Bu yüzden 20 dakika yeterlidir. Çok bastırılamayarak sivilcenin patlatılmaması gerekir.
  2. Aspirin Maskesi olarak bilinen bu tedavi yöntem aspirinin içerisinde bulunan bir maddenin kullanımı ile giderilmekten bahsedilir. Salisik asit olarak bilinen bu madde iltihaba neden olan enzimleri bastırarak, sivilcenin yayılmasını önler ve çıkmasını engeller. Yapılması gereken aspirinin ezilerek, bir damla su ile karıştırarak sürülmesi yeterlidir. Yine bastırılmadan yapılması gerekir. Kuruyana kadar bekletilip ardından, yıkanılması ile süreklilik kazanırsa tedavide büyük aşama kaydedilir. Bu yöntem sayesinde kızarıklığın önlenmesi mümkündür.
  3. Limon Kürü: Aspirin gibi içerisinde bulunan iltihabı önleyici maddeler ile sivilce tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Birkaç damla gül suyu ve yine birkaç damla limon suyu ile hazırlanacak kürü, pamuk yardımı ile yüze sürülmesi hem kızarıklığı, hem de sivilcenin oluşumunu önlemektedir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın