Protein Tozları Hakkında Bilgiler

yorumsuz
257

Protein Tozları Hakkında Bilgiler

Vücut direncini en üst seviye de tutmak isteyen herkes tarafından kullanılan protein tozları genelde vücut geliştirmek isteyen sporcular ve düzenli spor yapanlar tarafından daha çok kullanılmaktadır. Düzenli beslenme için vakti olmayan herkesin tercihleri arasında bulunan protein tozu zararları da dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Sütten elde edilmiş olan protein tozları özellikle yüksek dozda kullanımı sonucunda zararları ortaya çıkmaktadır. Performansınızı arttırırken aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu proteini de karşılamaktadır anca yararları da bir anda zarara dönüşebilir. Aşırı doz da kullanım sonucunda vücudunuz için ihtiyaç duyduğunuz protein zehir olabilir.Protein Tozları Hakkında Bilgiler

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Vücudun ihtiyaç duyduğu beslenmeyi karşılayamadığınızda oluşabilecek durumlara karşı olarak özellikle sporcuların tercih ettiği protein tozu zararları ancak aşırı kullanım ile bilinmeyen markaları kullandığınızda ortaya çıkabilir. Protein tozlarının çeşitleri ise whey ve kazein olarak ikiye ayrılır. Whey protein tozu, vücut geliştiren kişiler tarafından en çok tercih edilmesi ile birlikte peynir altı suyundan elde edilerek belirli işlemlerden geçirilir. Yağ oranı az olan whey protein tozu aynı zamanda hızlı emilme özelliğine de sahiptir.

Kaslara hızlı bir şekilde protein akışı sağlayan whey protein tozu aynı zamanda da hücrelerin hızlı bir şekilde beslenmesini de sağlamaktadır. Genellikle aşırı spor yapan kişilerde ortaya çıkan kas yıkımlarını ve erimesini gidermek amacıyla tercih edilmektedir. Kazein protein tozu ise sütten elde edilmiş düşük yağ oranına sahip bir protein tozudur. Whey protein tozu ile arasındaki en büyük fark ise kazein protein tozunun yavaş bir şekilde emilmesidir.

Uzmanlara göre yavaş olmasının nedeni sindirimin daha zor olmasından kaynaklanmaktadır. Whey proteini spordan önce ya da sonra kullanılırken kazein proteini uyumadan önce ya da spordan saatler sonra kullanabilirsiniz. Karmaşık kompleks proteinler ise, vücut geliştirmeye yeni başlayan kişilerin kullanmayı tercih ettiği bir protein tozu çeşididir. İçeriğinde whey ve kazein proteinleri de içeren kompleks proteinler kas gelişimini daha da hızlandırmaktadır.

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Belirli bir amaç için kullanmaya başlayacağınız olan proteinlerinin vücudunuza yararları olacağı kadar zararları da olabilir. Bir proteinin vücutta olan bağışıklık sistemini harekete geçirmesinden ötürü gıda alerjisi gibi sorunlara yol açabilir. Süt kullanımı ile elde edilmiş olan kazein ve whey proteinleri bazı kişilerde ishal ve mide bulantısı gibi etkiler vererek alerjilere yol açabilir. Bu tarz belirtiler yaşadığınız anda kullanımı bırakmanız gerekir. Protein tozu zararları arasında bazı kişilerin bağırsaklarında sütün içinde bulundurduğu laktozu sindirecek olan enzimler az olduğundan ötürü sindirim sorununa neden olabilir. Bu durumda vücudu enzim üretmeyen kişilerde laktoz sindirilemediğinden bağırsakta bulunan bakteriler tarafından yenilir. Bu durum sonucunda ise, karın ağrısı, mide bulantısı, ishal ve aşırı miktarda gaz oluşumu meydana gelebilir.

Laktoz probleminiz var ise konsantre edilmiş whey proteini yerine izole whey proteini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böbreklerinizde bir sorun yoksa kullandığınız proteinler bir zarar vermeyecektir ancak böbrek sorunlarınız var ise kullandığınız protein içeren gıdalar da protein tozları da böbreklere aşırı derecede yük bindirecektir. Bu gibi durumlarda az miktarda protein kullanmanız gerekeceği gibi bir uzman tarafından da yardım almanız gerekir. Kullanacağınız protein tozu whey ya da kazein ne olursa olsun öncelikle doktor tarafından onay almanız sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın