Matematik Dersini Anlamıyorum- Ne Yapmalıyım?

2 yorum
559

Matematik Dersini Anlamıyorum- Ne Yapmalıyım?

İlkokul, lise, üniversite dönemindeki pek çok öğrencinin ortak sorunlarından birisi de Matematiktir. Esasında yapabilenler için eğlenceli bir ders olan Matematik, Matematik dersini anlamıyorum diyenler için ise tam bir işkenceye dönüşüyor. Peki ne yapılmalı ve Matematik nasıl öğrenilir? Matematik Dersini Anlamıyorum- Ne Yapmalıyım?

Matematik Dersini Anlamıyorum, Ne Yapmalıyım
Matematik Dersini Anlamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Temel’den Matematik Öğrenmek!

Pek çok öğrencinin sorunu ortak olarak temelde bitiyor. Yapılması gereken işlemlerde öğrenci konuyu anlasa bile yapamıyor çünkü konuyla ilgili olan diğer temel konuları bilmediğinden dolayı işlemi yapması çok zor yada imkansız diyebiliriz. Bunun en kesin ve tek çözümü ise Matematiği temelden öğrenmek olacaktır. Bu sayede işlem yapabilmeye tekrar başlayabilirsiniz.  Matematik dersini anlamıyorum sorusunun temeli de budur.

Matematik İşlem Beceresi

Matematik işlem becerisi için ciddi bir temel bilgiye ihtiyacınız var. Çünkü matematiğin hemen hemen her konusu diğer pek çok temel konuları gerektirmektedir. Bu yüzden temel konuları öğrenmeli ve temel konular hakkında uzun süre işlem yaparak artık profesyonel olmalısınız. Bu sayede Lise, Üniversite, KPSS, LYS ve diğer pek çok eğitim düzeyindeki matematik konularını anlayabilir, sorularını da çözebilirsiniz. Matematik Dersini Anlamıyorum- Ne Yapmalıyım?

Öğrenmenin ilk adımı kişinin bilmediğini fark etmesidir. Öyleyse öncelikli olarak matematik dersi bakımından kendinizin hangi durumda olduğunu belirlemelisiniz. Bunun için size bazı ölçüler verebilirz:

1. “İşlem kabiliyetim az ve konuları anlayamıyorum

diyenlere ilk tavsiyemiz temel konuları çalışmalarıdır. rasyonel sayılar, sayılar ve işlemler, üslü ve köklü ifadeler, çarpanlara ayırma ve özdeşlikler konuları öncelikle öğrenilmelidir

2. İşlem kabiliyetim iyi; fakat konulara yabancıyım.”

diyen öğrencilerimize il tavsiyemiz bilgi eksiği olan konuların tam olarak öğrenilmesidir. İşlem kabiliyetinizin iyi olması, matematik konularını öğrenebileceğinizi gösterir

3. Konuları anlıyorum; fakat işlem kabiliyetim az .”

şeklinde durumunu tarif eden öğrencilerimize ilk tavsiyemiz bol bol soru çözmeleridir.

4. “İşlem kabiliyetim iyi, hem de konuları biliyorum; fakat çok yanlış yapıyorum.”

biçiminde yakınan öğrencilerimize ilk tavsiyemiz soruları dikkatle çözmeleridir. İşlem kabiliyetiniz iyi ve konuları biliyorsanız matematikle ilgili sorununuz çözülmüş demektir. Yanlış yapmamanın veya az yanlış yapmanın en güzel yolu bol bol soru çözmektir. Yalnız bu yapılırken daha sonra bu çözülen sorular değerlendirilmeli, nerelerde hatalar yapıldığı belirlenmeli, çalışarak giderilecekse bu hatalar giderilmeli; çalışarak giderilemeyecek cinstense bir bilenden yardım alınmalı, sonra da bu hatalara bir daha düşülmemeye çalışılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Matematik Dersini Anlamıyorum- Ne Yapmalıyım? (2 Yorum)

  1. Matematik anlamadığım ve hep 0 aldığım derslerin başını çeker.Söylediğiniz taktiklerle inşallah biraz da olsa matematiğimi kuvvetlendirebilirim.

  2. Matematik bulmaca gibi görmek lazım. Sevmedikçe anlamakta zorluk çekersin. Bence bu sorunu dersi sevmekle çözümü daha kolay olur.