Kulak Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçer?

yorumsuz
444

Kulak Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçer?

Kulak ağrısının basit bir çok nedeni olabileceği gibi ciddi sebepleri de olabilir. Kulak ağrısı ; aniden zonklama, basınç ve yanma şeklinde hissedilen bir ağrı çeşididir. Kulak ağrısı her yaştan insanda görülebilmektedir ancak sıklıkla çocuklarda görülmektedir. Kulak ağrıları kulağın kendisinden de kaynaklanabilir, baş boyun gibi bölgelerde oluşan bir problemden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Kulak ağrısının yanında tıkanma ve az işitme sorunları da yaşanabilmektedir. Kulak ağrılarının En sık görülen sebebi, orta kulağı boğaza birleştiren östaki kanalının tıkanmasıdır. Kulak ağrısı, genellikle sinüzit, alerji ya da grip hastalıkları sırasında ortaya çıkmaktadır. Kulak ağrısı, gün boyunca fazla rahatsızlık vermese bile özellikle geceleri  dayanılmaz bir ağrı şekline dönebilir.Kulak Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçer?

Gece, uykuya daldığınızda her şey normal gibi görünür. İlerleyen zamanda östaki kanalı rahat boşalamaz. Ayrıca, gece gereğince yutkunmadığınız için yeterince hava girişi de olmaz. Bu nedenle Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanılarak  negatif basınç oluşumuna sebep olur. İşte, böyle bir durum, gecenin bir yarısı şiddetli kulak ağrısı ile uyanmanız ve o gecenin halk deyimiyle haram olması demektir. Bunun dışında, çeşitli enfeksiyonlar, alerjiler, basınç travması,kulak kiri, kulak zarının zarar görmesi, çene kemiği problemleri ve diş ağrısı gibi sebeplerden dolayı da kulak ağrıları meydana gelmektedir.

Kulak Ağrısı Püf Noktaları

Kulak ağrıması bazen dayanılmaz bir sağlık problemi haline gelmektedir. Peki  kulak ağrısını nasıl geçiririz? püf noktaları nelerdir? bundan bahsedelim; aniden gelen kulak ağrısı durumunda oturur haldeyseniz oturuşunuzu dikleştirin, bulunduğunuz ortamı havalandırın ve esnemeye çalışın,kulak kepçenizi oynatın, sakız çiğnemeye çalışın,ısıtılmış bir havluyu kulağınıza koyun yahut da bir saç kurutma makinesi yardımı ile kulağınızı ısıtabilirsiniz. Sıvı yiyecekler tüketin, kulağınıza yabancı cisimle sokmayın kulak çöpü yerine mümkünse yumuşak bir peçete ile kulağınızı temizleyin, duş alırken ya da yüzerken kulağınıza su kaçmamasına dikkat edin, sigara içmeyin ve içilen ortamlarda durmayın, Burnunuzu iki parmağınızın arasına sıkıştırın, önce derin bir nefes alın  havayı genzinize doğru çekerek üfleyin.

Kafanızın içinden gelen açılma sesini duyun. Bu ses, basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir ve  ve doktor tavsiyesi olmadan kulak damlaları kullanmayın Kulakta ağrı hissedildiğinde öncelikle bunun sebebine ulaşmak gerekmektedir. Bunların dışında farklı kürler de uygulanabilmektedir. Örneğin ; yarım diş sarımsak ile susam yağı sıcak karıştırılır ve bu karışım her iki kulağa da 10 dakika arayla damlatılır. Sıcak suda ıslatılmış bir havluyla kafa etrafına masaj yapılabilir. Tuzlu su ve elma sirkeli su ile yapılacak gargara da etkili olacaktır. Şiddetli kulak ağrısın da bir de soğan suyu kullanılmaktadır ağrıyan kulağın içine bir damla soğan suyu damlatılabilir ya da soğan suyunu kulak çöpüne damlatarak kulak içine pansuman yapabilirsiniz.

Limon Suyu İle Kulak Ağrısını Geçirme

Kulak ağrısına iyi gelen bir diğer yöntem ise ; limon suyudur bir çay kaşığı limonu bir çay kaşığı su ile 1-2 dakika ılık olacak kadar kısık ateşte bekletin ve bir damlalık yardımıyla kulağınıza 2-3 damla damlatabilirsiniz. Ancak bütün bu uygulamaların yanında en doğru tedavi bir doktora giderek sağlanır. Bu şekilde evde kullanılan yöntemler çözüm olmuyorsa, ağrı şiddeti artıyorsa ağrı sebebi daha ciddi olabilir  ve  Eğer kulak ağrısı başladığında 12 saat içerisinde geçmiyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın