Kalp Sağlığını Korumak

2 yorum
609

Kalp Sağlığını Korumak

Kalp hastalıkları felçten tutun da ölüme varana kadar birçok duruma sebebiyet veriyor. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için kalp sağlığını korumak deyim yerindeyse birinci vazife. Bazı kalp hastalıklarını değiştirmeye bizlerin gücü yetmese de elimizden geleni yapmak, kalp hastalığını önlemeyi amaçlayan adımlar atmak gerekir.

Kalp Sağlığını Korumak

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapılır

  1. Sigara kullanmamak: Sigara ve diğer bütün tütün çeşitleri, kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Tütün dumanı içerisinde 4800’den fazla kimyasal madde bulunuyor. Bu maddelerin büyük bir çoğunluğu kalp ve kan damarlarına düşman. Damarların daralmalarına yol açarak, kalp krizine neden olur. Sigara dumanında bulunan nikotin de kalp damarlarını daraltır ve kalbin çalışmasını güçleştirir.
  2. Fiziksel aktivitelerde bulunmak: Düzenli ve aşırı olmayan fiziksel aktiviteler, öldürücü kalp rahatsızlıklarından koruyabilir. Fiziksel aktivite ile birlikte sağlıklı yaşama da dikkat edilirse faydası daha yüksek olur. Hem kilonuz kontrol altına alınmış olur hem de kalbinizi zorlayacak bazı sorunların gelişmesi önlenir. Fiziksel aktivite aynı zamanda stresinizi de alır.
  3. Kalp için yararlı diyet: Yağ, tuz ve kolesterolden uzak bir diyet kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Bol miktarda meyve, sebze, az yağlı süt ürünleri, balık, baklagiller tüketilebilir. Kırmızı et, tereyağı, peynir, hindistan cevizi, süt ve hurma doymuş yağ içerir. Özellikle bu ürünlerin tüketilmesi tercih edilir.
  4. Fazla kilolu olmamak: İlerleyen yaşlarda fazla kilolu olunması, daha çok vücutta yağ birikmesine neden oluyor. Bu yüzden fazla kilo da kalp hastalığı riski taşıyor. Ağırlığınızın ne derece sağlıklı olup olmadığını ise vücut kitle endeksinden öğrenebilirsiniz.
  5. Sağlık kontrolü yaptırılmalı: Yüksek kolesterol ile yüksek kan basıncı, kalbe ve damarlara zarar verir. Bu durumu kontrol altına almak faydalıdır. Düzenli kan basıncı için kontrollere çocuk yaşta başlanır. Yetişkinler ise her iki yılda bir kontrollerini yaptırmalıdır. Kan basıncı değerlerinin optimal olmadığı görülüyor ya da kalp hastalığı için başka risk faktörleri bulunuyorsa, kontroller daha sık yapılmalıdır.
  6. 3 porsiyon lifli besin: Beslenme düzeninde öğün atlanmaması kesinlikle çok önemlidir. Öğün atlandığı takdirde vücut, sonrasında aç kalabileceğini düşündüğü için vücuttaki besinlerden depolama yoluna gidecektir.
  7. Ekmek sınırlanmalı: Türkiye’de ekmek tüketimi oldukça fazladır. 1 dilim ekmekte neredeyse 70 ila 100 arasında kalori vardır. Her öğün için ince bir dilim ekmekten fazla ekmek tüketmeyin.

Kalbinizi Koruma Altına Alın

Kadınlarda 50, erkeklerde ise 40 yaşından sonra, özellikle de aile geçmişinde kalp rahatsızlığı bulunan kişiler, kalp ve damar hastalıkları için risk grubunu oluşturur. Bunlar ne yazık ki önlenemez faktörlerdir. Bu sebepten risk grubunda olan bireylerin kesinlikle düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Bu konuda çocuğunuzu kesinlikle bilinçlendirmelisiniz. Onlara sağlıklı yaşam prensiplerini anlatmalısınız. Çünkü çocuk yaşta edinilen alışkanlıklar kalıcıdır ve onların tüm hayatını etkilemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kalp Sağlığını Korumak (2 Yorum)

  1. kalp sağlığı sağlıklı nefes almakla başlıyor. size tavsiyem önce nefes egzersizlerini öğrenmeniz ve hayatınıza uygulamanız.

  2. Kalp sağlığınız için dengeli ve doğru beslenmenin önemi büyüktür. Kolesterolün belirli bir seviyede tutulması için yağ tüketimine çok dikkat edilmelidir.