İnternet Kullanımı Nereye Kadar Faydalı?

1 yorum
454

İnternet Kullanımı Nereye Kadar Faydalı?

İnternetin varlığı çok geçmiş zamanlara dayanmamakla birlikte hızla hayatımıza girdi ve neredeyse hayatımızın tamamını ele geçirdi. Ödevler, çalışmalar, iş toplantıları gibi günlük yaşamda yapmış olduğumuz her aktivitede internetin varlığına artık gereksinim duymaktayız.

Spor yaparken, yemek yerken, sohbet ederken bile internet mutlaka kullanılmaktadır. Sohbet sırasında aklımıza bir kitap adı gelmediğinde düşünüp bulmaya çalışırdık. Şimdi ise internet üzerinden sorup anında öğreniyoruz. Düşünmüyoruz ve artık internet kullanımı sorgulama yetimizi yavaş yavaş yok ediyor

İnternet Gerçekten Faydalı Mı?

Her şeyin her an elimizin altında olması aslında görünüşte oldukça iyi ve yararlı bir şey. Ancak bu kadar kolay ulaşılabilir bilgilerin varlığı ile kişiler kolaylığa ve rahatlığa çok fazla ve hızlı bir şekilde alışmış durumdalar. İnterneti doğru kullanma yöntemleri hakkında araştırma yapılması gerekliliği çok açıktır.

İnternet üzerinde bir kelimeye binlerce sayfa açılmaktadır. Bu kadar çok bilenin olması şüphe uyandırmakta olup, bilgilerin doğruluğundan emin olunmadan hareket edilmemelidir. Doğru kullanım ile internetin çok faydalı olduğu bir gerçektir. Ancak sosyallik ve toplumun parçası olma isteği internete bağımlılık nedeniyle ortadan kalkacak boyutlara ulaşmaktadır.

internet-kullanimi

İnternetin Zararlarından Uzak Durmak İçin Neler Yapılabilir?

İnternet kullanımının zararlarından uzak durabilmek için öncelikle internet kullanımının yararları ve zararları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Özellikle çocukların ve gençlerin henüz hazır olmadıkları müstehcen içeriklere çok kolay ulaşabilmeleri onların ilerleyen hayatlarında sorunlara yol açabilir.

Öncelikle çocuklarımızı internet içerisindeki zararlardan korumaya yönelik yapılan çalışmaları ve uygulamaları kullanmamız gerekmektedir. İnternet sağlayıcısının çocuk modu özelliğini aktif hale getirmekle bir parça da olsa onların her yere kolayca erişmelerinin önüne geçmiş olabiliriz.

Yetişkinler için de internet kullanımı hakkında bilgi sahibi olmadan sürekli kullanılması zararlara yol açabilmektedir. Sosyalliği öldürmeye başlayan internet özel hayatı da gözler önüne sermektedir. Güvenlik tehdit altına girebilmektedir.

İnterneti Doğru Kullanabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle güvenlik ve özel hayatın korunması için her şey her yerde paylaşılmamalıdır. Sosyal paylaşım sitelerinde yapılan her paylaşımda adres bilgisi ve konumun eklenmemesine özen gösterilmelidir. İnterneti doğru kullanma yöntemleri arasında güvenlik ve özel hayatın korunması ilk sırada yer almalıdır.

Günlük yaşamda sohbet ederken bile kişiler birbirlerinin yüzüne bakmıyorlar artık. Çocuklar parkta buluşuyorlar ve yan yana online oyun oynuyorlar. Bunların hepsinin önüne geçilmesi için kısıtlı ve sınırlı internet kullanımı önerilmektedir.

Günün belli birkaç saati dışında internette vakit geçirmemeye özen gösterilmelidir. Kendinize koyduğunuz bu zaman sınırlaması çocuklara da örnek olacaktır. Her merak ettiğinizi hemen internet üzerinden araştırmayın. Konuşun, düşünün ve sohbet edin.

Sanal Dünya Gerçekliği ve İlişkileri Öldürüyor

Sanal gerçeklik kavramı oldukça yanlış olmakla birlikte sanal dünyada internet üzerinde en çok yapılanın sohbet ve yeni insanlarla tanışma olduğu bilinmektedir. Sanal dünyada görmeden, duymadan ve dokunmadan yaşanan sohbet ilişkisinin alışkanlık haline gelmesi ile internet zararları tek tek ortaya çıkmaktadır.

Sanal ortamda konuşmayı sohbet etmeyi alışkanlık haline getirmiş olan insanlar artık gerçek dünyada sohbet edemez hale gelebiliyorlar. Sadece ekran önünde ve klavye ile sohbeti becerebilen bu kişilerde psikolojik sorunlar, bunalımlar ve kendini gerçek insanlar arasında yalnız hissetme sorunları ortaya çıkıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

İnternet Kullanımı Nereye Kadar Faydalı? (1 Yorum)

  1. Sanal dünyadan uzak kalmak yerine dengeli sanal dünyada kalmak önemli. Ancak sanayi 4.0 ile neler olacak birde ona bakmak lazım.