Göktürk-1 Uzay’a Fırlatıldı

2 yorum
582

Göktürk-1 Uzay’a Fırlatıldı

Üzerinde uzun zamandır çalışma yapılan keşif ve gözetleme uydusu Göktürk-1 Fransız Guanası’ndan saat 16:50 sıralarında fırlatıldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) öncülüğünde yapımı tamamlanan Göktürk-1 uydusunun entegrasyonu ile çevresel test faaliyetlerinin yapıldı.  (USET) uzay sistemleri entegrasyon ve test merkezi Türkiye’nin ilk milli uydu montaj ve test merkezi olma özelliğini taşıyor. Göktürk-1 projesi TAI,TÜBİTAK,ASELSAN,UEKAE,ROKETSAN,TR TECNOLOGY konsorsiyumu ve THALES ALENİASPACE ortak çalışması neticesinde gerçekleşen bir proje. Yaklaşık 90 dakikalık bir süre içerisinde dünya etrafında bir turunu tamamlamıştır.

Göktürk-1 son teknoloji ürünü yüksek çözünürlüğe sahip optik kamerasıyla 60 bin görüntüyü çekerek Hava Kuvvetleri Komutanlığında bulunan yer istasyonuna iletecek. Uydu fırlatıldıktan yaklaşık 1 saatlik bir süre sonra sinyal göndermeye başlıyor. Askeri uydu konsepti’ndeki Göktürk-1 askeri amaçlar dışında kadastro faaliyetleri, sınır güvenliği, belediyecilik hizmetlerindekullanılacak.  Tarımsal rekoltenin belirlenmesi, çevre yapılaşmasının kontrolü ve izlenmesi gibi pek çok alanda tespitler yapacak.

  

 

Uzaydaki Türk Gözlerinden İkincisi!

2012 yılında uzaya fırlatılan ilk uydu Göktürk-2 ardından çok daha üstün özelliklere sahip ikinci uydumuz Göktürk -1 projesi güneş eş zamanlı çalışıyor.  Ve diğer haberleşme uyduları dışında en önemli Türk uydusu olan proje ile birlikte Göktürk-1 coğrafi kısıtlama olmaksızın görev yürütecek. Milli uydu envanterinde yerini alacak. Askeri alandaki kullanım faaliyetinin dışında çok sayıda sivil amaç içinde ideal bir hizmeti yürütecek. Uydunun içerisinde geliştirilen yerli yazılımlarda mevcut. Yapımına 2009 yılında başlanan proje askeri istihbarat faaliyetleri için görüntü ihtiyacını karşılayacak. Belediyelerin kaçak yapılaşma ile mücadelesinde kullanılacak. Doğal afetlere zamanında müdahale ve afet sonrası hasar tespitinde önemli rol oynayacak. Bunun yanı sıra tarımsal ürünlerin rekolte tespitinden de sorumlu olacak uydu Türkiye’nin bu alanda dışa bağımlığının önüne geçmekte önemli bir mesafe olacak.

Göktürk- 1 ile uzay ve havacılık alanında gelecekte ihtiyacımız olan uzman kadro ve bilgi birikimi açısından oldukça önemli bir kazanım. Bu alanda gelecekte kullanacağımız pek çok argümanı bu sayede kazanıyoruz çünkü artık gözlem ve haberleşme teknolojilerinin üretilmesinde yerli imkanlar ön planda olacak.  Sonuçta uydu teknolojileri üretecek bir ülkenin teknik malzeme ve bilgisayar yazılımları kadar uzman kadro oluşturması gerekiyor. Ayrıca bu uyduların üretilebilmesi için gerekli olan tesislerde entegrasyon ve uydu montaj gibi hassasiyet gerektiren merkezlerin kurulması gayet hayati önem arz ediyor. Ve bu sayede Türkiye’nin bu alt yapıyı oluşturmuş olması stratejik başka bir kazanım olarak karşımıza çıkıyor. Göktürk-1 sayesinde sadece Türkiye’de değil tüm dünyada görüntü almamızın önü açılmış oldu.  Haritacılık alanın’ dada faydalanılacak Göktürk-1 uydusu’nun yapımında önemli katkısı ve öncü kuruluş olmuştur. TAI (TUSAŞ) yeni projeyle bu alanda oldukça önemli bir ihtiyacımızın karşılanmasında hayati bir rol oynamıştır. Şirket daha öncede ilk yerli insansız hava aracı olan ANKA,T129 ATAK Taarruz helikopteri ve Temel eğitim uçağı HÜRKUŞ gibi pek çok projede gerek askeri gerek sivil havacılık alanında yeniliklere imza atmıştı.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Göktürk-1 Uzay’a Fırlatıldı (2 Yorum)

  1. Çok iyi oldu şerefsizleri havadan izlemek için gerekliydi yabancı ülkelerin uydularından yararlanmaktan kurtulduk.