Ebayde Ürün Satışı Yapmak

yorumsuz
552

Ebayde Ürün Satışı Yapmak

Şüphesiz ki günümüzde eticaretin önemi gittikçe artmaktadır. Ürünlerin internet sitesi üzerinden satılması birçok kolaylığı da beraberinde getirmektedir. Ebay dünya genelinde satış yapılabilen bir site olmakla birlikte herkesin satış yapabileceği bir sitedir. Peki ebayde ürün satışı yapmak nasıl oluyor bunlara değinelim.

Ebayde ürün satışı yapmadan önce ebayin satıcılar için koymuş olduğu kuralları dikkatlice okuyunuz. Bundan sonra ebayde satmak istediğiniz ürünlerin ebay tarından izin verilen ürünler listesinde olup olmadığına dikkat ediniz. Çünkü ebayde satışı yasak ürünlerin satışını yapamazsınız. Ebayde ürün satışı yapmak için eklediğiniz ürünü en doğru kategoriye eklediğinize emin olunuz. Bu durum ürününüze ulaşımı kolaylaştıracaktır. Dilerseniz ürününüzü 2. kategoride listeleyerek ulaşılmasını ve gösterimini arttırabilirsiniz ama bu durumda ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Alıcıların, açık, tam ve açıklayıcı bir başlık ile ürün kaydınızı bulmasına yardım edin, yani listelemede ürün için en uygun başlığı seçin. Başlık kategori adını tekrarlıyor olsa bile, ürünün markasını, ürün adını, boyutunu veya yapan sanatçı gibi ayrıntıları ürün tanımında belirtin.

Yukarıda değinmiş olduğumuz bilgilere dikkat ederek ebay üzerinde satışa hazır bir ürün eklemiş olacaksınız. Bu saatten sonra ürünlerinizin satılmasını ve kargo yapmayı bekleyeceksiniz. Ayrıca satış yaptığınız ürün için ödeme yöntemi olarak paypalı seçmiş olmanız size gerek alıcılar gerekse ebay tarafından artı puan olarak dönecektir. Çünkü ebay dünya genelinde en güvenilir ve hızlı ödeme yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Ürün Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ebay üzerinde ürün satmak ve ticaretin devamlılığını sağlamak için müşteriler ile kontak halinde kalmanız sizin için çok önemlidir lütfen bu konuda hassas olun. Sizden ürün siparişi veren kullanıcın daha önceki yorumlarına göz atarak müşteri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gönderdiğiniz ürünlere hediyeler ya da ufak süprizler ekleyerek müşterinizi mutlu edebilir ve böylece sizden alışverişe devam etmesini ve sizden memnun kalmasını sağlayabilirsiniz. Size olumlu puan vermekle birlikte çevresinde bu durumu anlatarak sizin reklamınızı da yapmış olacaktır.

Ebay profilinizde yer alan bilgilerinizin güncel olmasına önem gösteriniz. Müşterileriniz size her zaman ulaşmalı ki güvenli bir alışveriş yapacağına emin olsun. Gerek merak ettiği bir konuda bilgi almak için gerekse sadece satıcıya ulaşabilmek için iletişime geçmek isteyebilir ve bu durumda size ulaşamaz ise müşterinizi kaybetmiş olursunuz.

eBay’de güvenilir satıcı olmak için müşteri memnuniyetine çok önem vermeniz gerekir. eBay’de itibarlı iseniz, bu sizin satışlarınızı artıracaktır. Satıcılardan alıcıları memnun etmeleri beklenir. Bir satıcı eBay’de ürün listelerse, alıcılardan herhangi birisi bu listeden ürün satın alırsa ya da açık artırmada kazanırsa, bu andan itibaren satıcı ve alıcının birbirine saygıyla davranacağı bir süreç başlar. Eğer satıcı anlaşmaya uymazsa, alıcı satıcı hakkında olumsuz kanaat yazacak, bir yerde satıcıyı kötüleyecektir.

Her ne durumda olursa olsun ebay üzerinde ürün satarken dikkat etmeniz en önemli konunun müşteri memnuniyeti olduğunu unutmamanızı önerir ve müşteriyi memnun edebilmeniz için yapabileceğiniz bir kaç ipucu ile makalemizi sonlandırıyoruz.

  • Ürün açıklamasında ürün adedi, rengi, boyutu v.b. bilgileri eksiksiz olarak bildirin
  • Ödeme yapılır yapılmaz ürünü hızlıca kargolayınız
  • Alıcının sorularına hızlıca cevap verin
  • Ürünü kargoladığınız anda alıcıya bildirin
  • Ürün ile ilgili sorun yaşanması durumunda iade politikanızı alıcıya bildirin.

Bu makalemizde yer alan maddeler sadece Ebay değil tüm eticaret platformları için geçerlidir aslında. Bütün alıcılar bizim değinmiş olduğumuz konularda oldukça hassas ve güven konusunda çok seçicidir. Değindiğimiz noktalara dikkat ettiğiniz taktirde sorunsuz satış ve devamlı müşteri elde edeceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın