Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?-Nereden Alınır?

yorumsuz
768

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?-Nereden Alınır?

Doğum kontrol hapları doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır sorusu da geçmişten bugüne sorulan sorulardan birisidir. Öncelikle doktor dışında kullanılan haplar, sakıncalıdır. Doktor, herhangi bir sakınca görmemiş ise başlanır ve adetin ilk günü kullanılır. Hasta istediği saatte hapları alabilir ancak düzenli ve aynı saatte alması önemlidir. Haplarının alınma saatlerinin düzensiz olması etkinliğinin azalmasına yol açacaktır. Kontrol hapları genellikle 21 gün kullanılır. Daha sonra bir hafta ara verilir ve tekrar devam edilir. Zaten bu arada hasta adet görür. Adet bittikten sonra yeni kutuya başlanır. İkinci ve sonraki kutular ara verilen 7 günün ardından 8. Gün kullanılmaya başlanır.

Eğer ilk defa alınıyorsa, adetin ilk günü alınmalıdır. Diğer taraftan bazı haplarda 28 tabletlidir. 21 günlük ya da 28 günlük tabletler arasından herhangi bir fark yoktur. 28 günlük olanlar, 7 tabletin hormon ihtiva etmemesidir. Kutuda bulunan son 7 hap boş haplardır. İçeriklerini demir bulunabilmektedir. Bu haplarda tıpkı diğerleri gibi 7 günlük ara ile kullanılmalıdır. Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?-Nereden Alınır?

Hapları sırayla mı almalıyım?

Düzenli olarak içmek açısından sırayla almak önemlidir. Yalnız 28 tabletlik kutulardaki son 7 hap hormon barındırmaz bu sebeple bunlar için geçerli değildir.

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?

Bu ilaçların kullanım şekli bellidir. Üç hafta ilaç içilir bir hafta ara verilir. Kutularda günler belirtilmiştir. Hasta dolayısıyla karışma gibi bir sorun yaşamaz. İlk günden sonra alınan haplar etkinliğini kaybedebilir. Bundan dolayı da kondom gibi ek yöntemlere ihtiyaç duyulabilir. Hamilelikten koruma, daha ilk kutuya başlandığı an oluşacaktır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Bilinmesi Gerekenler nelerdir?

Doğum kontrol haplarına başlamadan önce uzman bir jinekolojik muayene gereklidir. Kullanılacak ilaca doktorunuz karar verir. Haplar, günün belli saatlerinde, tok karnına alınmalıdır. Alınma saatlerinin aynı olmasına dikkat edilmelidir. Her kutunun bitimin ardından, 7 günlük arada kadın aranın 3. Ya da 4. Günü adet görür. Daha sonra kullanılacak haplar için ve kutular için adetin ilk günü başlamak şart değildir.

Eğer adet görülmez ise yeni kutuya başlamadan önce gebelik testi yaptırılmalıdır. Özellikle penisilin gibi çeşitli antibiyotikler hapların koruma oranında azalmaya yol açabilir. Bu sebeple beklenmeyen bir gebelik olabilir. Bundan dolayı da antibiyotik kullanılıyor ise, kondom gibi ilave yöntemlere de başvurmak gerekir. Bir tane hapın içilmesi unutulursa ve ertesi gün akla gelirse hemen kullanılmalıdır. Unutma olayı birden fazla kez olursa doktora görünülmelidir. Doğum kontrol haplarını kullanmaya düşük ya da kürtajdan hemen sonra başlamakta bir sakınca yoktur. Ancak emzirme döneminde doğum kontrol haplarının kullanılması, bir süreliğine önerilmez. Çünkü anne sütünün yapısını ve oranını azaltır. Lohusalık döneminde kullanılması uygun değildir.

Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanamaz?

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır? Diye sorulur ancak herkes kullanabilir mi diye sorulmaz genelde. Bazı hastalar ve kişiler maalesef kullanamazlar. Örneğin, tromboflebit yani, damar içi iltihabı sorunu olan kişiler, şüpheli meme kanseri hallerinde, sigara kullanan kadınlarda, karaciğer hastalığına sahip olanlarda, gebelik şüphesinde, sebebi açıklanamayan adet kanaması düzensizliklerinde ve depresyon gibi durumlarda kullanılamaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın