Çanta Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

1 yorum
423

Çanta Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kıyafetler bir bütün olarak değerlendirildiğinde ayakkabıdan çantaya, giysiden aksesuara bir bütünlük oluşturması gereklidir. Çanta seçerken dikkat edeceğiniz detaylar hem kullanışlı olmasına hem de kıyafetinizi tamamlamasında etkili olacaktır. Bu açıdan Çanta seçiminde dikkat etmeniz gerekenler bazı püf noktaları bulunmaktadır. Çantaya bir ihtiyaç olarak bakıldığında dışarı çıkarken ihtiyaçlarınız doğrultusunda tüm malzemelerinizi alabilecek boyutlarda olması gereklidir.

Seçtiğiniz modelin aynı zamanda tarzınızı yansıtması da önemli olmaktadır. Bu açıdan doğru çantayı seçebilmek adına önce kıyafetlerinizle olan uyumuna bakmalı, daha sonra ise ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek özellikleri incelenmelidir. Özellikle ayna karşına geçerek yakışıp yakışmadığına bakmalı ve tarzınızla oluşacak bütünlüğe önem vermelisiniz. Bunun yanında en son trend tasarımlara yönelmekten çok her sezon kullanılabilecek modeller seçmekte çok daha kullanışlı çantalar seçmenize yardımcı olacaktır. Çanta Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çanta seçimlerinizde fonksiyonel özelliklerde olması da dışarı çıktığınızda çantanızı özel bir yardımcınız gibi kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Bunun yanında çantanın vücut ölçülerinizle de doğru orantılı olması gerekiyor. Özellikle çok zayıf ve uzun boylu kadınlar geniş çantalar tercih edebilirken daha kısa boylu kadınlar için dikdörtgen daha küçük modeller önerilebilir.

Vücut Hatlarına göre Çanta Seçimi

Genel olarak bakıldığında vücut hatlarınız daha yuvarlak ise çantanızda büyük boy olabilir. Çantaların boyları da önemli, basenlerde kalan çanta boyları basenlerinizi olduğundan daha geniş gösterebilir. Belde biten çantalar her vücut tipi için önerilir, çünkü bu çantalar bel kısmınızı ince gösteren detaylar olacaktır. Özellikle Çanta seçiminde dikkat etmeniz gerekenler arasında minyon tipli kadınların seçtiği çanta boyutlarına dikkat etmeleri gereklidir. Dev çantalardan özellikle kaçınmalı ve küçük ebatlı çantalar tercih edilmelidir. El çantaları da bu alanda yakışabilir ya da omuzda biten çantalar kullanılabilir.

Büyük beden kadınlar için ise tercih edilmesi gereken en önemli model Hobo tipi olmaktadır. Büyük heybe tarzında daha yumuşak deriden yapılan çantalar vücut tipinizle uyumlu olacağından çok daha şık görünüm yakalayabilirsiniz. Özellikle bu vücut tipine sahip kadınlar küçük boy çantalardan uzak durmalıdır. Çünkü bu çantalar sizi olduğunuzdan çok daha kilolu gösterecektir. Sapının kısa olmasının yanında aynada kıyafetlerinizle sağlayacağı uyum da önemli bir püf noktası olacaktır.

Basenleri geniş kadınlar ise daha yuvarlak hatlara sahip oldukları için saplı çantalardan uzak durmalıdır. Çanta seçiminde dikkat etmeniz gerekenler arasında bu vücut tipine sahip kadınlar için ise kısa saplı modeller tercih etmelidir. Hobo tarzı heybe modellerinde olan çantalarda kullanılabilir ve orta boy çantalardan yana tercihler kullanılmalıdır.

Kıyafetlerinize Göre Çanta Seçimi

Abiye elbiselerle uyum sağlayacak çanta seçimlerinde dikkat edilmesi gereken elbisenin şıklığını kapatacak ya da çok sıradan modellerden yana seçimler yapılmamasıdır. Küçük el çantaları çok ideal tercihler olabilir, bunun yanında boyundan askılı yine küçük boyutlarda çantalar tercih edilebilir. Dekolteniz yoksa çantanızın taşlarla süslü olması gerekebilir ve renk olarak ta mutlaka uyumlu tonlar tercih edilmelidir.

Uzun etek tercihlerinizde de askılı çantalar önerilir, hem boyunuzu daha uzun göstermesi açısından hem de uyumlu bir tercih yapabilmek açısından bu tercihler yapılabilir. Kısa kot etek tercih ediyorsanız spor ayakkabılar ile uzun çantalar ya da normal kısa etekleriniz için ise sırt çantaları tercih edilebilir.

Çanta seçiminde dikkat etmeniz gerekenler arasında mini eteklerden yana kıyafet seçimi yapmış iseniz el çantaları kullanabilirsiniz.

Elbise ya da etek yerine pantolon tercih ediyorsanız orta boy çantalar tercih edebilir ve çanta süslemelerinde vücut tipinizi de ön plana almanız gerekecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çanta Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler (1 Yorum)

  1. aksesuar seçimi sadece kandılarda değil erkeklerde de önemli. ayakkabı ve çanta veya kemer uyumu, kol düğmeleri, papyon veya kravat seçimi görünüşü etkileyen faktörler.