Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

yorumsuz
621

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Özellikle kış aylarında artan boğaz ağrıları herkesin şikâyetçi olduğu bir durumdur. Havalarda görülen ani değişimler hastalıklara davetiye çıkarır. Tedavi edilmediği sürece bakteriyel enfeksiyona dönüşebilen boğaz ağrısı nasıl geçer? konusu önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir şeydir. Alınacak bir takım küçük önlemlerle boğaz ağrıları başladığı gibi durdurulabilir veya hafifletilebilir.

Boğaz ağrısının sebepleri nelerdir?

Boğaz ağrısının en önemli sebepleri arasında enfeksiyonlar sayılabilir. Mikrobik hastalıklar ellerimiz aracılığıyla ağzımızdan vücudumuza giriş yapar. Farenjit denen mikrop da bunlar arasında sayılabilir. Mikrop grupları virüs ve bakteri olarak çeşitlilik gösterir. Virüsler doğru bir bakım, gıda alımı ve dinlenme ile yaklaşık bir hafta içerisinde kendiliğinden geçerken bakterilerin tedavisinde antibiyotik kullanımı zorunludur. Bu durumda ilaç çeşidine doktorun karar vermesi son derece önemli bir konudur. Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Ülkemiz bilinçsiz antibiyotik kullanımında üst sıralarda yer almaktadır. Boğaz ağrısı nasıl geçer? sorusunun cevabı için evde hazırlanan bir takım çaylar etkili olur. Boğaz bölgesini rahatlatacak gargaralar bu dönemde kullanılması gereken ilaçlar arasında yer alır. Pastil ve lokal tedaviler ile ılık içecekler boğaz ağrısını azaltan en önemli takviyelerdir. Bu dönemde yiyecek ve meyve tüketimine önem vermek ve sıvı alımını artırmak yapılabilecek en kolay çözümler arasında yer alır. Bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler veya vitaminler mevsim geçişlerinde yaşanacak olumsuzlukların en kolay şekilde atlatılmasına yardımcı olur.

Boğazı ağrıyan kişi evde neler yapabilir?

Sıvı tüketiminin artırılması en önemli konu gibi görünse de kirli hava ve sigara dumanı bulunan ortamlardan uzak durmak her zaman en ideal çözüm olacaktır. Uygulanacak tedavinin başarılı olabilmesi için sigara içen kişilerin en azından tedavi döneminde sigara içmemesi, sigara kullanmayanlarında pasif içici adıyla anılan ortamlardan uzak durması gereklidir. Tozlu ev ortamları alerjik reaksiyonların artmasına neden olurken virüs ve bakterilerin yaşaması ve çoğalması için de uygun ortamlar hazırlanmasına neden olur.

Boğazda yaşanan tahriş öksürük ve gıcık gibi sıkıntılara yol açacağı için boğazın ılık içeceklerle sürekli ıslak tutulması son derece önemlidir. Yutulması kolay olan yiyeceklerin tüketilmesi bu dönemin az hasarla atlatılmasına faydalı olacaktır. Püre, pilav ve lapa gibi yiyecekler boğaz ağrısı yaşayanların en çok tüketmeleri gereken yiyecekler arasında yer alır.

Oda sıçaklığı nasıl olmalı?

Gece uyunan odanın kuru ve sıcak olması boğaz ağrılarının daha şiddetlenmesine neden olur. Boğaz ağrısı nasıl geçer? diye düşünen kişinin uyuduğu odayı yatmadan önce havalandırması ve sıcak su içine buhar verebilecek şekilde nane yağı damlatması önerilir. Adaçayı, zencefil, ıhlamur ve nane çayı boğazı yumuşatırken boğaz ağrılarının da geçmesine yardımcı olur.

Elma sirkesi ve bol miktarda tuz karıştırılmış ılık su ile yapılacak gargara boğaz ağrılarının hafifletilmesine çok faydalıdır. Yine ılık su dolu bir bardağa limon suyu ve bal karışımı ile hazırlanan bitki çayının sürekli tüketilmesi hem C vitamini açısından güçlenme hem de boğazda tedavi niteliği taşır. Ekinezya bitkisinin boğaz ağrıları üzerindeki tedavi edici etkisi bilinir ve günde en az 3 bardak içilen çayın sıkıntılı durumun hafiflemesi için etkili olacağı kanıtlanmıştır. Bu dönemde çok sıcak çay veya çorba tüketimine kesinlikle son verilmeli ve tüketilen her gıdanın ılık olmasına dikkat edilmelidir.

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Ne Yapmalıyım ?

Soğuk kış aylarında en çok karşılaştığımız hastalıklardan birisi grip ve nezleyle birlikte gelen boğaz ağrısı zaman zaman yutkunma, yemek yeme ve konuşma zorluğuna yol açabilmektedir. En önemli nedenlerinden biri  enfeksiyonlardır, mikrobik hastalıklardır.  Ancak ; boğaz ağrısının tek nedeni virüsel enfeksiyonlar değildir. Enfeksiyonlar dışında  bir çok hastalık boğaz ağrısına neden  olabilir.  Örneğin ; hava kuruluğu, sigara içmek,  hava kirliliği ve burun akıntısı da boğaz ağrısına neden olmaktadır. Bu da halsizlik ve vücut ağrılarıyla birlikte hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Yaşamın sürdürülebilirliği için sağlık en önemli etkendir. Ama ; hemen olumsuz düşünmeden evde uygulayacağınız basit tedavi yöntemleriyle de kendinizi iyileştirebilirsiniz.Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağlığınızı olumsuz etkileyen boğaz ağrıları için bir çok yöntem vardır bunlardan bazıları şu şekildedir.

Boğaz Ağrısı İçin Bazı Yöntemler

Tuzlu suyla gargara yapmak: Tuzlu suyla gargara yapmak ağrıya neden olan iltihabı ve şişliği azaltmak için etkili bir yöntemdir tuzlu suyla günde 3 defa gargara yapmak iyi gelecektir,

Bal ve sirke karışımı: Sirke mikropları kırarken bal da tahriş olan boğazınızı yumuşatmaktadır.

Buhar:  Buhar tedavisi az nem yüzünden kuruyan boğazı yumuşatmak için kullanılabilir. Bir tencereye su doldurup kaynattıktan sonra ocaktan alın. Başınızı tencerenin üzerine doğru eğerek 10-15 dakika çok derin nefes almadan su buharını soluyarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Karbonat:  Boğaz ağrısına neden olan bakterileri öldürerek Ph dengesini sağlayarak gırtlak mukozasında ki tahrişi yumuşatmaktadır. 1 büyük bardak sıcak suya yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyerek iyice karıştırın ve daha sonra bu karışımı 1 dakika boyunca ağzınızda tutarak gargara yapın.

Karanfil : Karanfil tanelerinden 5-6 tanesini ağzınız da emdiğinizde suyu boğaz ağrısını hafifletecektir.

Nar:  Güçlü bir antioksidan kaynağı  olan nar neredeyse tüm hastalıkların tedavisinde önerilen  bir meyvedir. Nar suyunu özellikle enfeksiyon nedeniyle oluşan boğaz ağrınızı hafifletmek için kullanabilirsiniz. Narın suyunu sıktıktan sonra kabuklarını değerlendirebilirsiniz.Bu kabukları 15 dakika kaynattıktan sonra süzüp çay olarak içebilirsiniz ya da boğaz ağrısı için gargara suyu olarak  da kullanabilirsiniz.

Papatya çayı : Boğaz ağrısı için bir diğer yöntem olan papatya çayı da boğazınızı rahatlatarak eklem ve kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

Sarımsak: Neredeyse bir çok hastalıkta kullanılan sarımsak doğal bir antibiyotiktir, enfeksiyonlar için birebirdir. 1 diş sarımsağın kabuğunu soyduktan sonra  ortadan ikiye kesin. Bu yarım sarımsakları yanak içlerine yerleştirerek suyunu emin. Sarımsakların suyunu bırakması için arada bir dişlerinizle sıkıştırın. Sarımsak suyunu bıraktığında yeni bir sarımsakla değiştirebilirsiniz.

Ihlamur: Ihamur çayı da kış aylarının vazgeçilmezidir özellikle grip ve boğaz enfeksiyonlarında boğazı yumuşatmak ve direnci artırmak için kullanılmaktadır.

Boğaz Ağrıları İçin Diğer Yöntemler

Bunlar ağrıyan boğaz için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazılarıdır. Bunun dışında bol su içmek, ada çayı,zencefil çayı ve tavuk suyuyla çorba da içmek iyi gelecektir. Ayrıca ; boğazınızın hassas olduğu bu durumlarda bulunduğunuz ortamın nemli olmasına ve eğere sigara içiyorsanız içmemeye özen göstermelisiniz. Kahve , kola gibi kafein içeren içecekleri daha az tüketmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü ; bu gıdalar boğazınıza yapışarak tahrişin artmasına sebep olabilir. Bu şekilde evde deneyebileceğiniz yöntemlerle ve daha dikkatli davrandığınızda hastalığınızın iyileşme süresi daha kısa sürecek ve sağlınıza kavuşmanız da hızlanacaktır. Eğer durumunuz ağırsa bütün bu yöntemlere rağmen iyileşme göstermiyorsa zorlamadan bir hekime başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın