Bakteriyel Vajinozis Hastalığı ve Tedavi Süreci

yorumsuz
666

Bakteriyel Vajinozis Hastalığı ve Tedavi Süreci

 

Bakteriyel vajinoz hastalığı Gardnerella Vaginalis ismi verilen anaerob bir bakteri tarafından oluşan vajinasal bir enfeksiyondur. Anaerob bakteri oksijensiz ortamlarda üreyen bakterilere denilmektedir. Bakteri ilk kez 1955 yılında tanımlanmış olup hemofilus vajinalis olarak adlandırılmaktadır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre bayanların yarıya yakın bir kısmında hayatları boyunca en az bir defa bakteriyal vajina enfeksiyonuna rastlamaktadır. Gardnerella vajiniti bitkisel tedavisi de günümüzde mümkündür. Reproduktif dönem ismi verilen kadınların üreme döneminde non spesifik vajinite sendromuna daha sık olarak rastlanmaktadır.

Bakteriyel Vajinozis Hastalığı ve Tedavi Süreci

Hastalığın Meydana Geliş Süreci

 

Vajina florası içinde yaşayan mikroorganizmalar belirli sayılarda ve bir denge durumunda yaşadıklarından kadınlara zarar vermemektedir. Gardneralla vajinalis enfeksiyonu çoğu zaman belirtiler göstermeyerek karşımıza çıkmaktadır. Süreç asemptomatik olarak seyretmektedir. Rutin olarak yapılan jinekolojik muayene ve jinekoloji check-up kontrolleri sonucunda bakteriyel vajina enfeksiyonu ortaya çıkmaktadır. Gardnerella vajiniti tedavisi hangi ilaçla olacağı doktorlar tarafından belirlenir. Bakteriyel vajina rahatsızlıklarında en sık olarak ortaya çıkan belirti ise bayatlamış balık şeklinde kötü kokuya sahip vajinal akıntılardır.

 

Akıntılar ve Kötü Kokular Hastalığın Habercisi

 

Vajina florası bozulduğu için kötü koku ortaya çıkmaktadır. Sürekli kokulu akıntısı olan bir bayan kendisinde olan bu kötü kokuyu algılamakta zorluk çekmektedir. Kokulu akıntılar vajinal sıvının bazik özellikteki sıvılarla karışımı durumunda amin moleküllerini oluşturarak daha belirgin hale gelmektedir. İlişki esnasında ya da adet kanamaları sırasında vajinadan gelen bayat balık kokusu hastalığın varlığını işaret etmektedir. Bakteriyel vajinozis reçetesi doğal yöntemlerle hazırlanabilir. Akıntılar sulu ve gri renktedir. Bu özellikleri ile vajinal mantar enfeksiyonlarından farklılık göstermektedir. Kötü kokulu vajinal akıntılar trikomonas enfeksiyonlarında da medya çıkmakta olup kesin tanıdan emin olunması gerekmektedir.

 

Hastalığın Genel Belirtileri

 

Vajinadan gelen kötü kokular bazı durumlarda idrarda yanma, vajinal kaşıntılar, ilişki sırasında ağrılar, vajinada yanma, genital bölgede kaşıntılar da şikayetlere eşlik etmektedir. Bakteriyal vajina sorunları gebelik durumlarında çeşitli komplikasyonlara, hamilelik döneminde düşük tehlikesine, erken doğum gibi risklere meydan vermektedir. Bakteriyel vajinit bitkisel tedavisi mümkündür. Doğum sonrasında lohusalık ateşi döneminde yüksek ateşli rahim enfeksiyonlarına neden olabilir. Kısırlık olarak bilinen durumlara da enfeksiyonların bıraktığı hasarlar neden olabilmektedir.

 

Hastalığın Tedavi Süreci Nasıl İşlemektedir?

 

Tanılar hiçbir şikayeti olmayan kişilerde rutin şekildeki jinekolojik muayene amacıyla gelen hastaların jinekolojik değerlendirmeleri sırasında klinik gözlemlerle konulabilir. Jinekolojik muayene sırasında emin olunmadığı takdirde vajinal akıntıların örneği bazik Ph’a sahip potasyum hidroksit ile karıştırılarak kötü kokunun duyulması sonucunda tanınabilmektedir. Bu durum whiff testi ile tanınır. Hastalık için alışılagelen tedavi için bakterilerin aşırı çoğalışı azaltılmakta, enfeksiyon zayıflatılması için antibiyotik kullanılmaktadır. Bakteriyel vajinozis tedavisinde kullanılan ilaçlar oldukça etkilidir. Sade yoğurt en etkili ve doğal ilaçlardan biridir. Bir tampon yardımıyla bölgeye uygulanıp vajinanın yıkanıp kurutulması da doğal yöntemler arasında bulunmaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın