Aliexpress’ten Alışveriş Yapmanın Kuralları

yorumsuz
516

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmanın Kuralları

Eski tarihlerde yaşayan kişilerin takas usulüne göre başlayan ticaret, günümüzde hayal edilemeyecek sevilerde gerçekleştirilmektedir.  O kadar çok gelişilmiş biz düzeye gelinmiş bulunulmakta ki, artık alış veriş yapmanın kolay olmaması mümkün olmamaktadır. Bu konuda son zamanlarda hızla tanınan ve özellikle uluslararası alana hitap etmesi ile dikkat çeken Aliexpress’ten alışveriş yapmanın 10 kuralı! Olarak sık sık karşılaştığımız Aliexpress hakkında biraz bilgi edinmekte faydalar bulunmaktadır. Aliexpress’ten Alışveriş Yapmanın Kuralları

Aliexpress Nedir?

Farklı satıcıların veya mal sahiplerinin tek bir çatı altında birleşerek milyonlarca farklı ürünün bir arada olduğu büyük bir alış veriş sitesini ifade etmektedir. Alibaba.com sitesi altında yer alan Aliexpress alış veriş sitesi üzerinden oldukça küçük rakamlar ile istediğiniz ürünlere sahip olmanız mümkün olmaktadır.Aliexpress, araba ve araba aksesuarları, elektronik, giyim, takı, kozmetik, sarf malzemeler ve daha saymakla bitmeyecek kadar fazla ürün seçeneğine sahip olmaktadır.

Aliexpress Avantajları Nelerdir? Dezavantajları Nelerdir?

Buyerprotection yani alıcı koruması anlamına gelen uygulamaya sahip olmaktadır. Sipariş ettiğiniz ürününüzün gelmemesi halinde anlaşmazlık olduğuna dair bir ihtilaf ile ürünün iadesi istenebilmektedir. Bu yüzden Aliexpress’ten alışveriş yapmanın 10 kuralı! Hakkında bu ayrıntının bilinmesi faydalı olmaktadır; çünkü satıcı firma tarafından yanlış, eksik veya defolu ürün gönderilmesi gibi durumlarda Aliexpress müşterilerinin arkasında durarak koruma altına almaktadır. Türkiye fiyatlarının yanında yüzde elli fark ortaya koyan siteden toptan alış veriş yapması oldukça karlı gelmektedir. Aynı ürünü yarı fiyatına almanıza imkân tanımaktadır. Aliexpress, bünyesindeki hemen hemen tüm satıcılar kargo ücretsiz gönderim yapmaktadır. İstediğiniz ürünü çok uygun fiyatlara almanızın yanında kargo ücreti ödeme derdi de bulunmamaktadır.

Aliexpress Dezavantajları Nelerdir?

Genel olarak sitede yer alan ürünler Çin malı olmaktadır. Satın almak istediğiniz ürünlerin gelişi ortalama 2 haftayı bulmaktadır. Bu yüzden sipariş verdiğiniz gibi birkaç gün içinde elinize geçmesi mümkün olmamaktadır.  Sitede yer alan ürünler arasında giyim ve aksesuar kategorilerinde sağlığa zararlı ürünler bulunabilmektedir.  Ayrıca az satış yapan satıcılar, sipariş verilen ürünlerin tedarik etmekte zorlanabilmektedir. Bu tarz olumsuz yönleri ile karşılaşılmaktadır; ancak genel olarak alış veriş yapılırken bazı unsurlara dikkat edildiğinde bu sorunların ortaya çıkması engellenebilmektedir.

Aliexpress’tenAlışveriş Yapmanın 10 Kuralı! Olarak İfade Edilen Kurallar Nelerdir?

  1.  Alış veriş yaparken almak istediğiniz ürünlerin bilgilerini ve görselini incelemeyi detaylı olarak gözden geçirmeniz gerekmektedir. Ürün boyutları, renk veya kumaş özellikleri, ürünün tükenmiş olması gibi durumlar hakkında doğru bilgilere sahip olduğunuza emin olmanız Aliexpress’ten alışveriş yapmanın kurallları İçerisinde etkili bir konu olmaktadır. Siparişin gelmemesi veya yanlış gönderilmesi gibi olumsuzluklar ile karşılaşılmaması açısından önemli olmaktadır.
  2.  Siteye giriş yaparken İngilizce bilmeye özen göstermeniz veya en azından ilk girişte bilen birisi eşliğinde giriş yapmanız olası hataları ortadan kaldırmaktadır.
  3. İhtiyaç duyduğunuz ürünün site içerisindeki alternatiflerini araştırmayı unutmayın. Aynı ürünü satan birçok firma arasında; kalite, fiyat, kampanya gibi durumları ele alarak en iyisini en uygun fiyatta almanız mümkün olmaktadır. Böylece Aliexpress’ten alışveriş yapmanın 10 kuralı! Konusuna da dikkat edilmiş bulunulmaktadır.
  4. Puanlarınızın Önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın; çünkü her satıcı müşterisi sayesinde yükselmektedir. Olası bir anlaşmazlık veya aksilik durumunda, ürününü aldığınız satıcı ile iletişime geçip ve mağdur olmamanız için gerekli bilgi paylaşımını yaparak ödeme talep ettiğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Olumsuz bir yorumunuz halinde satıcının puanı düşecek ve itibarı zedelenecektir. Bu duruma göz yumması beklenmemektedir.
  5. satın alma işleminden önce yorumlara bakılmaktadır. Ürünler veya satıcılar üzerine yapılan yorumlar genellikle doğruluk payına sahip olmaktadır. Bu açıdan yapılan yorumlar sizde doğru algının oluşmasını sağlamaktadır.
  6. Gümrükteki sınırlamalara uygun alış veriş yapmayı ihmal etmeyin. Ürünlerinizin gümrüğe takılma ve vergiye tabi tutulması gibi durumlar ile karşılaşmamak için belirlenen sınırı aşmayacak miktarlarda alış veriş yapılması tavsiye edilmektedir.
  7. 7. anlaşmazlık kaydından önce satıcı ile iletişime geçin. Sizin memnuniyetiniz veya memnun kalmamanız satıcı için önem arz etmektedir. Bu nedenle müşteri kaybı yaşamamak için sizinle anlaşma yoluna gidecek ve çözüm bulmaya yönelecektir.
  8. Ödeme yöntemi olarak sanal kartları seçmeniz, Aliexpress sitesi üzerinden yapacağınız alış verişler için daha güvenli bir yöntem olmaktadır.
  9. İndirimler ve kampanyaları kaçırmamanızda fayda var; çünkü stok eritmek isteyen satıcılar kaliteli ve pahalı ürünleri büyük kampanya veya indirimler ile eritmektedir.

Kargo takip numarasını not edinmeniz oldukça zaman kazandırmaktadır. Uzun süreler ülkeye giriş yapılmasına rağmen teslim edilmeyen kargolar bulunmaktadır. Bu nedenle takip numarası ile yerini tespit edip şubeden almak zaman kazanmanızı sağlamaktadır.

     BENZER DİĞER KONULARIMIZ:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın