AliExpress’te İade Nasıl Yapılır?

1 yorum
1.528

AliExpress’te İade Nasıl Yapılır?

Artık alışverişin yeni bir adresi var. Yurtdışından alışveriş yapmak günümüzde oldukça kolay bir hale geldi. Ali Express sayesinde yurt dışından iğneden ipliğe her şeyi alabilmek oldukça mümkün. Alışveriş tutkunlarının özellikle takip ettiği bu uygulama sayesinde oldukça uyguna alışveriş yapılabiliyor.

aliexpresse-iade-nasil-yapilir

AliExpress İadesi Hakkında Bilgiler

Peki, AliExpress nedir? AliExpress arada başka bir kademe olmaksızın sadece üretici ve tüketici arasında geçen bir alışveriş sistemidir. Hal böyle olunca da fiyatlar odlukça düşmektedir.

Tersi düşünüldüğünde ürünün üreticiden satıcıya, satıcıdan mağazaya ve mağazadan tüketiciye ulaştığı her an bir Katma Değer Vergisi yüklenmektedir. Buna aynı zamanda şelale vergisi de denilmektedir.

Bu nedenle de ürünlerin fiyatları oldukça artmaktadır. Ama yurtdışından alınan bu ürünlerde sadece üreticiye doğrudan ulaşabilmek mümkün hale getirilmiştir. Fakat alınan her ürün beğenilmek zorunda değildir. Bu nedenle de iade etmek zorunda kalınabilmektedir. AliExpress ürün iade aşamaları aşağıda anlatılmaktadır.

AliExpress’e Ürün İadesi Nedenleri

Bilindiği üzere internet ortamından alınan ürünler bazen aslını yansıtmamaktadır. Çoğu zaman beklenen kalitede gelmeyen ürünler kullanıcıların ürünü iade etmesini gerektirmektedir.

Bunun yanı sıra sadece göründüğü gibi olmadığı için değil aynı zamanda da ürünün olmaması durumu da oldukça fazla yaşanmaktadır. Örneğin AliExpress’ten alınan bir ayakkabının numarasının kişiye olmamasının ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle de AliExpress ürün iade etme bölümü oldukça gereklidir.

Ayrıca gelen ürünün kırılmış, hasar görmüş olması da oldukça yaygın yaşanmaktadır. Genel olarak gelen ürünler oldukça güzel bir şekilde paketlenmiş olsa dahi kilometrelerce öteden geldiği için hasar görme ihtimali de oldukça yüksektir. Bu nedenle de iade etmek konusunda müşteri haklı duruma gelmektedir.

Ayrıca yanlış ürün gönderimi de yaşanabilmektedir. AliExpress’ten alınan bir ürünün yanlış gelmesi durumunda da iade edebilme seçeneğiniz bulunmaktadır. Böylelikle doğru ürünün gelmesini üretici firmadan talep edebilirsiniz.

AliExpress Ürün İade Aşamaları

AliExpress ile iade etmek istediğiniz ürünü tekrar paketlemeniz gerekiyor. Çünkü zarar görmeden yine kilometrelerce öteye gidecek ve satıcının bu ürünü tekrar satabilmesi gerekecek. Bu nedenle de satılabilirlik özelliğini yitirmemiş olması gerekiyor.

AliExpress ile iade konusunda bağlantı kurabilir ve satıcı ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece satıcı da bununla ilgili bilgi sahibi olabilir ve sizinle iadeler hakkında görüşebilir. Bilindiği üzere ürünler Çin’den geliyor.

Bu nedenle de kargoyu Çin’e geri yollamanız gerekecek. PTT Kargo ile iade işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü size kargolar China Post aracılığı ile PTT Kargo’ya geliyor. Siz de PTT Kargo ile Chine Post’a geri göndermeniz gerekecektir. PTT aracılıyla AliExpress’ten iadenizi kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz.

AliExpress Ürün İade Fiyatları

Genel olarak bakıldığında ağırlık açısından fiyatların değiştiği gözlemlenmektedir. Bu nedenden dolayı göndereceğiniz ürünün gramına göre fiyatlar değişkenlik gösterecektir. AliExpress iade fiyatları şu şekilde özetlenebilmektedir.

50 Gram ağır olan bir kargonun PTT ile gönderimi 8,50 TL olarak belirlenmiştir. 100 Gram olan bir kargo ise 9,25 TL ile ücretlendirilmektedir. Fiyatlar bu şekilde ilerlemektedir. Ve sizin göndereceğiniz kargoya göre de farklılık arz edecektir. Aynı zamanda PTT Kargo, Turpex ve PTT Koli olarak 3 farklı kargolama yöntemi bulunmaktadır. Kargolar uçaklar ile sevk edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

AliExpress’te İade Nasıl Yapılır? (1 Yorum)

  1. Kimi zaman insanlar sahtekarlık yapmak için kullansa da çoğu zaman gelmeyen ürünler için para iadesi almak gerekiyor. Teşekkürler yararlı