Aliexpress Satıcı ve Ürün Seçimi Konusunda Önemli Bilgiler

yorumsuz
598

Aliexpress Satıcı ve Ürün Seçimi Konusunda Önemli Bilgiler

Aliexpress üzerinden ürün alırken, ürün kadar satıcısına da dikkat etmemiz gerekmektedir. Aldığımız ürünün birebir orjinal olarak gelmesi, sağlam ve teşhir ürünü çıkmaması ve gümrükte sorun yaratmaması için en önemli nokta satıcıdır. Dünyanın her bir yerine satış yapılmakta olduğu ve binlerce satıcısı olduğu için bir çok problemi de içinde barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi de ürün seçimi ve satıcı seçiminde yapılan hatalar sonucu yaşanan olumsuz durumlardır. Bu makalemizde aliexpress satıcı ve ürün seçimi konusunda önemli bilgilere yer vererek dikkat edilmesi gereken konulara değindik.

 

aliexpress satıcı ve kargo

Aliexpress Üzerinden Hangi Ürünleri Getiremeyiz

Keyiflealin.com olarak gerek deneyimlerimize gerekse uzun soluklu yaptığımız araştırmalara dayanarak sizler için aliexpressden alınmaması gereken, alındığı durumlarda ise gümrükten geçmeyecek ve vergiye tabi tutulacak ürünlerin listesi aşağıda yer almaktadır.

  • İlk olarak 75€ üstü alışverişler gelmektedir. Bu fiyatın üzerinde bir ürün alındığı taktirde gümrükte takıldığı fakat vergisi verildiği taktirde alınabilindiği söylenmektedir. Denemedik bu yüzden kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Ama 75€ üzerinde ki ürünler kesinlikle gümrüğe takılmaktadır.
  • Kozmetik Ürünler ( Aliexpress üzerinde uygun fiyata her türlü kozmetik ürününü bulmak mümkündür. Bayanlara oldukça cazip geldiği için bu ürünleri sıklıkla almakta fakat bir türlü ürünlerine kavuşamamaktadır. Kozmetik ürünleri aliexpressten alınmaması gereken ürünlerdendir )
  • Ateşli ve kesici ürünler ( Bu kategoride ki ürünlerin neden gelmeyeceğini sizde tahmin edebilirsiniz. )
  • Sim kart takılabilen telefon, tablet ve bunun gibi ürünler. ( Bu tür ürünlerin hepsi gümrüğe takılmaktadır )
  • Sporcu gıdaları ( Steroid ürünlerin ülkemiz içinde dahi satışı yasaktır )
  • Tütün ürünleri
  • Aynı üründen 5 adetten fazla sipariş verilmesi ticarete gireceği için gümrüğe takılmaktadır. Bu rakam ürünün büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.
  • Ayakkabılar ( Aliexpress üzerinden alınan bütün ayakkabılar gümrüğe takılmaktadır. Lakin 70 tl olan gümrük ücretini ödeyerek alabilirsiniz. )

 

Aliexpress Sitesindeki Satıcılara Nasıl Güvenebiliriz?

Türkiye’de olduğu gibi dünya genelinde alıcıların en büyük problem yaşadığı konu güvendir. Aliexpress’ten alışveriş yapacaklar içinde bu sorun en büyük sorundur. Aliexpress bu durumu daha güvenilir hale getirmek için Feed skoru ve pozitif feedback denen iki sistem var. Yapılan satışları ve satışlara verilen olumlu puanları gösteren bu sistem sayesinde satıcının güvenli olup olmadığını anlayabiliriz. Örneğin; 100 satış yapmış birinin 100 olumlu puanı olması onun güvenilir satıcı olduğunu göstermeyebilir ama 100 satış yapmış ve toplamda 100 ürün için oy almış ve oylama ortalaması 95 ve üzeri olan satıcının güvenilir olduğu söylenebilir.

 

Aliexpress Ürünlerinin Kargolanması Nasıl Oluyor ?

Aliexpress üzerinden alınan ürünler çoğunlukla ücretsiz kargo olarak gönderilmektedir.  Almış olduğunuz ürünü için satıcı, satış sayfasına bir takip numarası eklemektedir (tracking number) Bu numara ile kargo takibini bir kaç gün içerisinde yapabilirsiniz.

Aliexpress üzerinden aldığınız ürünler eğer 1 – 2 $ civarında ise büyük ihtimal satıcınız takipsiz kargo ile gönderim yapacaktır. Bu durumda kargo takibi yapamasanız dahi ürününüz maksimum bir ay içerisinde elinizde olacaktır. Fakat kargonuz kapınızın önüne bırakılacaktır. Bu tür ürünler de Ptt kargonuzu kapınıza kadar getirmemektedir.

  • Sipariş verirken kargo tipini China Post Air Mail olarak seçmeniz durumda kargo takibi yapabilirsiniz. Bu durum fiyat olarak size 1 – 2 $ olarak fazladan yansıyacaktır ama ürün ptt ile ta kapınıza kadar getirilmektedir.

Bu makalemizde sizlere aliexpress konusunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sitemiz üzerinde yer alan makaleleri incelediğiniz de başta aliexpress olmak üzere tüm alışveriş sitelerinden güven ile alışveriş yapabileceksiniz. Keyiflealin.com olarak sizlerin güven içerisinde alışveriş yapmasını sağlıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın