2017 Eğitim Takvimi

yorumsuz
393

2017 Eğitim Takvimi

İlk, orta ve lise öğrenim düzeyleri açısından başlayan birinci dönemin tamamlanması ile birlikte 2016 2017 dönemi için belirlenmiş olan ikinci takvime geçiş süreci başlamıştır. 2017 eğitim yılı takvimi içerisinde her derece eğitim alan öğrenciler için farklı açılar oluşturacak şekillerde müfredat değişikliklerine gidilmiştir. Bu hususta; matematik, tarih, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve yabancı dil eğitimleri başta olmak üzere müfredatın farklılıklarının görüleceğini belirtelim. Bu hususta halk arasında oluşan bir ikilem de elbette ki görmezden gelinemez. İlk olarak; müfredat içerisinden çıkarılan konuların bir kısmı için öğrencilerin bilinç eğitimlerinin düştüğü söylenir. Ancak bu genellemenin yapılması her ders için mantık taşımaz. Örnek verelim ki;

  • Matematik dersi içerisinden lise eğitim düzeyinde yer alan çocuklar için çıkarılan türev ve integral konuları; dünya tarihi ve dünya gelişimi bakımından çeşitli sorunlara yol açabilecek düzeydedir.
  • Ancak yukarıda saymış olduğumuz matematik sorunu için tarih müfredatından çıkarılan konuları birbirleri ile eş değer görmek mantıklı bir durum değildir. Çünkü; özellikle lise öncesi; orta okul düzeyi tarih dersleri hem tarih eğitimcileri hem de öğrencileri için bir ağırlık taşımakta idi. Tarih eğitimcisi bu ağır konuları öğrencilerine olması gerektiği gibi aktarılamıyor iken; öğrencilerinde anlamakta güçlük çektikleri konularda performansları fazlası le düşük oluyor.

2017 Eğitim Takvimi

2017 Eğitim Dönemi

2017 eğitim takvimi, müfredat değişiklikleri haricinde milli eğitim bakanlığınca tüm ayrıntıları ele alınarak kamuoyuna duyurulmuştur. Bu hususta;

  • Birinci dönem adı verdiğimiz sömestr döneminin başlangıcı; 19 Eylül 2016 – 20 Ocak 2017 tarihleri arasında iken;
  • 6 Şubat 2017 – 9 Haziran 2017 tarihleri arasında da ikinci dönem eğitim ve öğretim tarihlerinin başlangıç ve bitişleri olarak sunulmuştur.

Aynı zamanda 2017 – 2018 eğitim öğretim döneminin başlangıcı da şuan için belirlenen takvim üzerinde; 18 Eylül 2017 olarak belirlenmiştir.

2017 eğitim takvimi için işleyişinin yarı sürecinde sömestr tatili karşılanır iken ikinci yarı sonunda karşılanan yaz tatili sürecidir. Sömestr tatili 15 günlük bir süreci kapsar iken aynı zamanda yaz tatili adı verilen ikinci yarı tatilinde bu süreç; 3 aya çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın